Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Minister Jadwiga Emilewicz o polskich innowacjach finansowych na Impact FinTech

"Polska ma potencjał by stać się centrum innowacji finansowych" – powiedziała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podczas Impact FinTech w Łodzi, największym w Europie Środkowo-Wschodniej spotkaniu poświęconym przyszłości cyfrowych finansów.

W wydarzeniu wziął udział także wiceszef MPiT, Mariusz Haładyj. Jak oboje podkreślali poprzez zmiany legislacyjne, rząd tworzy korzystny ekosystem dla innowacji finansowych w Polsce. To już setki zmian korzystnych dla biznesu – takich jak pakiet 100 zmian dla firm, Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP, IP Box, ustawa o e-fakturowaniu, Mały ZUS czy Prosta Spółka Akcyjna.

Przemawia minister Jadwiga Emilewicz

"W rozwoju FinTech chcemy wykorzystywać przewagi, którymi dysponujemy. Polski system bankowy jest jednym z najnowocześniejszych na świecie. Po brexit będziemy jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym funkcjonuje piaskownica regulacyjna" – powiedziała szefowa resortu.

Zaznaczyła, że Polacy lubią usługi Fintech i chętnie z nich korzystają. Mają one też znaczenie w rozwoju małych i średnich firm. Dodała, że naszą ambicją jest to, by Polska stała się światowym centrum innowacji finansowych.

"Jako największy rynek FinTech w Europie Środkowo-Wschodniej, może być miejscem testowania rozwiązań i ich rozwoju."

Przemawia minister Jadwiga Emilewicz

W Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii trwają prace nad przygotowaniem Strategii Produktywności. 

"Z uwagi na to, że sektor FinTech ma fundamentalne znaczenie dla rozwoju polskiego rynku finansowego i całej gospodarki, zapisy dotyczące rozwoju sektora innowacji finansowych powinny być integralną częścią dokumentu" – podkreśliła Emilewicz.

Uczestnicy panelu, w którym uczestniczył wiceminister Haładyj

Z kolei wiceminister Haładyj podczas dyskusji  na temat blockchain zaznaczył, że jesteśmy na etapie edukowania, że blockchain to nie to samo, co kryptowaluty.

"Traktujemy tę technologię jako bezpieczną infrastrukturę technologiczną."

Poinformował, że jako pierwsi w Europie, wpiszemy blockchain do systemu prawnego.

"Zapisy znajdą się w przygotowywanej ustawie o Prostej Spółce Akcyjnej" – powiedział.