Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Poziom obrotu bezgotówkowego jest jednym ze wskaźników rozwoju gospodarczego państwa. Polska dokonała już wielu pozytywnych zmian w tym obszarze w ostatnich latach, wciąż jest jeszcze jednak wiele do nadrobienia.

Program dla urzędów

Baner reklamowy Programu

Możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w urzędzie jest jednym z oczekiwań nowoczesnego społeczeństwa. Rozpoczęcie przyjmowania np. podatków i opłat w formie bezgotówkowej przekłada się na pozytywne postrzeganie urzędów, jako innowacyjnych i przyjaznych mieszkańcom.

Najważniejsze korzyści dla samorządów z wprowadzenia płatności bezgotówkowych to:

 • wygoda klientów,
 • sprawniejsza obsługa przez urzędników, ale również usprawnienie prac całego urzędu,
 • mniejsze koszty i oszczędność czasu,
 • bezpieczeństwo transakcji. 

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (MPiT) przez uruchomienie bezpłatnego programu, umożliwia urzędom przyjmowanie płatności bezgotówkowych. Obecnie już blisko 50 proc. jednostek samorządu terytorialnego oferuje obywatelom taką funkcjonalność, a obrót bezgotówkowy staje się coraz bardziej powszechny.

MPiT razem z Krajową Izbą Rozliczeniową S.A.  prowadzi prace nad upowszechnieniem płatności bezgotówkowych. Nasze działania realizowane są w ramach Programu upowszechnienia płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej. Celem tego przedsiewzięcia jest opracowanie i wdrożenie modelu akceptacji płatności bezgotówkowych z wykorzystaniem terminali POS i użyciem WebPOS Paybynet w jednostkach administracji publicznej, który jest bezpłatny zarówno dla urzędu, jak i dla klientów.

Program obejmuje:  

 • urzędy marszałkowskie,
 • urzędy miast i gmin,
 • starostwa powiatowe,
 • urzędy wojewódzkie,
 • Policję.

Zachęcamy do udziału w Programie wszystkie urzędy.

Formularz zgłoszeniowy do Programu dostępny jest na stronie Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

Szczegółowe informacje o Programie (PDF 325 KB).

 

Urzędy w Programie

Przedstawiamy listę urzędów, które biorą udział w Programie i w których można już płacić bezgotówkowo.

Lista urzędów w Programie. (XLS 247 KB)

 

O płatnościach bezgotówkowych

Popularność płatności bezgotówkowych wśród Polaków wyraźnie rośnie, czego dobrym przykładem jest wzrost udziału płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie płatności detalicznych w porównaniu z gotówką. 10 lat temu było to 2%, obecnie udział ten szacuje się na ponad 30%.Przykładowe dane o kartach płatniczych wskazują wzrost wszystkich płatności bezgotówkowych:

 • Obecnie w portfelach Polaków znajduje się ponad 39,1 mln kart płatniczych,
 • Liczba transakcji rośnie z roku na rok, w 2017 r. przeprowadzono ponad 3,8 mld transakcji bezgotówkowych z użyciem kart płatniczych.

Rosnąca popularność kart wynika także z dynamicznego wzrostu liczby terminali płatniczych. Jeszcze w 2010 r. w Polsce było ich 252 tys. - siedem lat później, na koniec 2017 r. liczba ta wynosiła już 624 tys., co oznacza wzrost o ponad 240%.

Popularnością cieszą się również przelewy elektroniczne – w Polsce w 2016 roku zrealizowano blisko 2,33 mld takich przelewów.

Broszura edukacyjna

Dla urzędów akceptujących do tej pory tylko formę gotówkową przestawienie się na płatności bezgotówkowe wymaga wiedzy, w jaki sposób rozpocząć taką akceptację i do kogo się zwrócić w tej sprawie. Dlatego przygotowaliśmy broszurę edukacyjną, która podpowiada, od czego zacząć realizację płatności bezgotówkowych, oraz przekazuje praktyczne rady i informacje ułatwiające wkroczenie w świat płatności bezgotówkowych. 

Broszura edukacyjna  (PDF 680 KB) opisuje, w jaki sposób wprowadzić do urzędu płatności bezgotówkowe. 

Przewodnik, na co zwrócić uwagę w umowie na akceptację

Usługi akceptacji instrumentów płatniczych mogą być prowadzone jedynie przez uprawnione podmioty tj. banki lub agentów rozliczeniowych. Zagadnienia związane ze świadczeniem tego rodzaju usług są często skomplikowane i mogą wymagać wyjaśnienia. Dlatego przygotowaliśmy przewodnik, który krok po kroku wskazuje na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy na akceptację bezgotówkowych instrumentów płatniczych w terminalach płatniczych.

Przewodnik (PDF 734 KB) zawiera informacje o tym, na co urząd powinien zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy na akceptację płatności w terminalach płatniczych.